Emblemat Shisei Ryu

Emblemat Szkoły Shisei Ryu przedstawia graficzną formę idei zawartych w szkole.

Opisując Emblemat Szkoły Shisei Ryu, nie sposób odnieść się do tradycji, którą tak bardzo cenimy, i z którą się utożsamiamy praktykując na co dzień Budo. Takie elementy jak Kamiza (najważniejsze miejsce dojo, w którym znajduje sie graficzny znak szkoły – emblemat), miecze japońskie (katana, wakizashi), język japoński w technicznym nazewnictwie, ubiór do treningu (kimono, hakama) czynią tą Szkołę tradycyjną, czyli kultywującą pewne tradycje kulturalno – społeczne.

Emblemat nie jest dla nas niczym innym jak wspólnym znakiem, który daje poczucie przynależności do danej grupy społecznej.  Już w średniowieczu zaczęto używać wspólnych znaków (herb, godło) jednoczących określone grupy, a także wyróżniających je na tle innych.

W szkole Shisei Ryu emblemat nosimy na lewym ramieniu poniżej stawu ramiennego. Takie zastosowanie od razu jest naszą wizytówką i mówi czasem więcej niż słowa.

Trójkąt z wpisanym okręgiem oraz cztery ramiona wychodzące z jego środka stanowią emblemat Szkoły Shisei Ryu.

TRÓJKĄT – symbolizuje podstawę, stabilność, równowagę, balans. Logo Shisei Ryu ma kształt trójkąta, który jest odpowiednikiem stabilnej, mocne postawy.

OKRĄG – nieskończoność, bezpieczeństwo. Okrąg, w który wpisane są punkty wychodzące z jego środka i połączone ze sobą liniami tworzą odpowiednik doskonałej techniki.
Okrąg również jest symbolem technik „aiki” czyli miecza nieprzynoszącego hałasu: „oto nashi no Ken”. Opisując nasze logo również musimy powiedzieć o dystansie do walki. Trójkąt – oddziela dystans daleki okrąg – średni, a punkt środkowy – bliski dystans. Najważniejszym jest okrąg, który jest kręgiem życia, o który powinien dbać każdy dobry szermierz. Okrąg ten daje nam 8 możliwości ataku i tyle samo opcji obrony. Wszystko to sprawia ze jesteśmy bardziej przystosowani do walki, kiedy potrafimy dostrzec pewne rzeczy. Powyższe aspekty decydują o skutecznej strategii nie tylko do walki, lecz również do życia. Umiejętność zastosowania dystansu do pewnych spraw czynią nas bardziej odpornymi na czynniki stresogenne, które niejednokrotne wzbudzają naszym życiem. Umiejętność podjęcia walki na rożnym poziomie sprawia, że nasze umiejętności strategiczne wzrastają i to, czego kiedyś nie dostrzegaliśmy dziś staje się oczywiste.

ŚRODEK OKRĘGU stanowi centrum, z którego wychodzą 4 ramiona wskazujące na kierunki naszego rozwoju odpowiednio do kierunków, w których porusza się człowiek. Dalszy podział na 8 części odzwierciedla 8 kierunków trajektorii  cięcia mieczem.

KOLOR NIEBIESKI – nieograniczone możliwości, wytrwałość,  lojalność, zjednoczenie, wzajemne zrozumienie oraz przyciąga nie ludzi do siebie.

KOLOR BIALY – czystość, spokój, wolność, odwaga, przestrzeń. Biały to kolor nieustannego rozwoju, przemiany wewnętrznej oraz harmonii, do której dążymy poprzez trening.

Wszystkie wspomniane elementy wchodzące w skład emblematu ukazują nam ogrom możliwości jakie otwiera przed nami Szkoła Shisei Ryu.

Leave a Reply: