Jikishin Dojo

Jikishin Dojo

Jikishin Dojo

Denmark
Michał Kapuściński

Michał Kapuściński

Instructor

Kontakt

webside: jikishindojo.shiseiryu.eu

e-mail: kancho@shiseiryu.eu

 

Nazwa Jikishin Dojo zaczerpnięta jest z języka japońskiego dlatego nie da się jej przetłumaczyć dosłownie. Samo słowo „Jiki” – oznacza „prosto”, „szczerze” i „ukierunkowanie”, natomiast „shin” – „serce”. Dlatego całą nazwę Jikishin można przetłumaczyć w oparciu o kanji, w jakim je zapisujemy, jako: „prosty, szczery przekaz
płynący z serca”. Nazwałem tak Dojo, ponieważ trenując w Szkole Shisei Ryu dojrzałem do tych wartości, kierując się zawsze szczerością w codziennym treningu, a co za tym idzie – w życiu. Treningi w Jikishin Dojo zawsze są dla mnie czasem, w którym dzielę się poznaną techniką i informacją. Wszystko to sprawia mi ogromną radość, gdyż wynika z pasji, dlatego uznałem że jest to przekaz płynący ze szczerego serca.

Jest takie znane powiedzenie w Zen: „Jikishin kore dojo narii”, co oznacza: „Prawdziwy duch (czyste serce) jest miejscem treningu”. Te kilka wyrazów w trafny sposób opisuje nasze dojo.

Rozwijając Jikishin Dojo kierujemy się zasadami zawartymi w naszej Szkole. Dla członków Jikishin Dojo rozwój osobisty i podnoszenie kwalifikacji technicznych w dużej mierze ukierunkowane jest przez tradycyjny system Menkyo Kaiden. Wynika on m.in. z postawienia ucznia wobec możliwości samorealizacji, gdzie nacisk kładzie się na odpowiedzialność adepta, który samodzielnie powinien znaleźć swoje miejsce. Uzyskanie stopnia w Menkyo przyśpiesza znacznie proces ukazania prawdziwego „ja”. Dzięki temu uniknąć można fałszywego „posłuszeństwa” i nieszczerej chęci współpracy oraz utrzymywania kontaktu ze źródłem swojej wiedzy (mistrzem), tylko dla pozyskiwania stopnia (dan). Podążanie drogą Menkyo zobowiązuje do kontaktu z mistrzem szkoły, gdyż wymaga ciągłego powracania do podstawowych technik. Pozwala to spojrzeć na nie z perspektywy uzyskanego doświadczenia i przeprowadzić ponowną analizę ich przekazu.

Na zakończenie można stwierdzić, że trening w systemie Menkyo w Szkole Shisei Ryu nie polega na ocenianiu osiągnięć uczniów, ale na umożliwianiu odkrywania kolejnych stopni zaawansowania i ich zrozumienia. Dlatego kierując się tymi wartościami trening w Jikishin Dojo wymaga dużej samodyscypliny i szerokiego postrzegania. Na każdym poziomie zaawansowania praca nasza ukierunkowana jest na wiele szczegółów, przy czym dążymy do uwolnienia od formy techniki i w konsekwencji do indywidualnej umiejętności jej zastosowania w określonej sytuacji.

Leave a Reply: